W 2020 roku będziemy kontynuować projekty podnoszące standardy leczenia onkologicznego w Polsce.

Rok 2020 to przede wszystkim realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO). Strategia wyznacza kierunki zmian w onkologii na najbliższe 10 lat. Wskazujemy w niej 5 obszarów strategicznych – kluczowych dla odwrócenia niekorzystnych trendów epidemiologicznych oraz dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów onkologicznych. Celem nadrzędnym NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach oraz poprawa jakości życia w trakcie i po ukończonym leczeniu. Realizacja NSO ma odwrócić niekorzystne trendy takie jak: fragmentacja opieki, rozproszenie świadczeń i ośrodków onkologicznych, które dotychczas wpływały na jakość leczenia onkologicznego, a co się z tym wiąże zwiększy szanse pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej.
Kontynuujemy pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), wprowadzający koordynowaną i kompleksową opiekę onkologiczną, a także wdrażający rozwiązania projakościowe (np. wystandaryzowany raport histopatologiczny, mierniki jakości). Celem pilotażu KSO jest wprowadzenie wysokich standardów opieki i sprawdzenie jak będą wpływały na przebieg diagnostyki i leczenia. Dzięki temu wyrównujemy poziom leczenia i szanse pacjentów na wyleczenie, ponieważ mają dostęp do leczenia o tym samym standardzie, niezależnie od miejsca zamieszkania.
2020 r. to kontynuacja projektu wprowadzania obowiązkowej akredytacji zakładów patomorfologii oraz wzmocnienia kompetencji kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi. Wprowadzenie akredytacji to kolejny element zmian w onkologii podnoszący jakość opieki nad pacjentem onkologicznym. W rozpoczętym procesie będą opracowane m.in. wytyczne co do sposobu utrwalania, transportu, przechowywania materiału oraz standaryzowanego rozpoznania patomorfologicznego. Oznacza to, że placówki, w których w ramach procedur klinicznych jest pobierany materiał do badań patomorfologicznych (materiał cytologiczny, histopatologiczny) otrzymają jednoznaczne wytyczne postępowania ze wspomnianym materiałem, tak aby nie uległ on uszkodzeniu lub zniszczeniu. Kontynuujemy realizację programów profilaktycznych w zakresie onkologii nowotworów głowy i szyi, nowotworów skóry, nowotworów płuc, nowotworów wątroby. W październiku 2019 r. uruchomiliśmy Breast Cancer Unity (BCU). Ponieważ widzimy konieczność zmian w BCU, w tym roku zaplanowaliśmy modyfikację przepisów w zakresie istniejącego już modelu (w zakresie opieki szpitalnej, ambulatoryjnej i rehabilitacji). Jesteśmy w trakcie przygotowywania projektów pilotażowych w zakresie programów profilaktycznych dotyczących rehabilitacji po mastektomii. Wprowadzimy także nowy model opieki koordynowanej dla pacjentów z nowotworem płuca z zakresu leczenia szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wdrożymy również nowy model opieki dotyczący diagnostyki i leczenia raka jelita grubego. Wprowadzimy także referencyjność podmiotów leczniczych udzielających świadczeń w zakresie hematologii, w tym hematoonkologii na poziomie specjalistycznym i wysokospecjalistycznym. 2020 r. to kontynuacja inwestycji infrastrukturalnych w ośrodkach onkologicznych. W trakcie realizacji są inwestycje obejmujące m.in. unowocześnienie istniejącej infrastruktury oddziałów (remonty i modernizacje), zakup sprzętu medycznego oraz niezbędnego wyposażenia oddziałów, zakup aparatury diagnostycznej m.in. dla wczesnego wykrywania nowotworów – zakup mammografów, tomografów, rezonansów, cytoskopów, USG oraz doposażenie zakładów radioterapii w zakresie budowy lub modernizacji bunkrów oraz wymiany akceleratorów.
Kontynuujemy dwa wieloletnie programy inwestycyjne: w zakresie rewitalizacji i rozbudowy Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie (obecnie Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy) w Warszawie oraz rozbudowy wraz z modernizacją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie. W styczniu br. został wprowadzony do realizacji nowy program wieloletni w ramach budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego – Centrum Medycyny Interwencyjnej w Poznaniu. Jesteśmy w trakcie procedowania kolejnych programów dla Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, którego celem jest budowa, przebudowa i modernizacja Instytutu oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie w zakresie rewitalizacji Kampusu Lindley’a. Sukcesywnie – podnosząc standard leczenia onkologicznego – zwiększamy ilość programów lekowych. Obecnie dostępnych jest już 30 programów lekowych onkologicznych, w ramach których refundacją objętych jest 141 leków zawierających 55 substancji czynnych. Aktualnie w zakresie onkologii toczą się m.in. postępowania dla 16 leków. Od 2018 r. prowadzimy kampanię społeczne „Planuję Długie Życie” mającą na celu przede wszystkim zwiększenie zgłaszalności w programach badań przesiewowych. Wszystkie nasze działania mają jeden cel: obniżyć zachorowalność i zmniejszyć umieralność z powodu chorób nowotworowych oraz poprawić jakość życia chorych i ich rodzin.
Podsumowując 2020 r. to kolejny rok, w którym duży nacisk kładziemy na onkologię. Wdrażamy zmiany kompleksowo w ramach różnych obszarów. 2020 r. to będzie też rok profilaktyki, w którym chcemy np.: poprzez kampanie społeczne i nowe sposoby zachęcania dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zwiększyć zgłaszalność na badania profilaktyczne.