Jak (nie) wygląda profilaktyka nowotworowa Polaków?

Coraz częściej chorujemy na raka

W Polsce na raka umiera rocznie ponad 100 tys. osób. Nowotwory w Polsce są drugą pod względem częstości występowania, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów, ale zdaniem wielu specjalistów niedługo stanie się pierwszą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem umieralności na nowotwory złośliwe na 100 tys. mieszkańców.

Nie dbamy o zdrowie

I jak pokazują dane, sami na siebie sprowadzamy nieszczęście. Bo wbrew powszechnemu przekonaniu zaledwie 10 proc. nowotworów ma podłoże genetyczne. Czynniki zewnętrzne, złe nawyki i niezdrowy styl życia są przyczyną nawet 80 proc. nowotworów. Spożywamy za dużo cukru i wysoko przetworzonej żywności, nadużywamy alkoholu, wciąż palimy za dużo papierosów. Do tego dochodzą spaliny, smog czy nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Nie badamy się

Zaniedbujemy profilaktykę zdrowotną. Zbyt często zapominamy, że odpowiedni styl życia (aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, unikanie szkodliwych substancji) i regularne kontrolowanie własnego organizmu, a więc wykonywanie badań profilaktycznych, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Z badań przeprowadzonych w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 wynika, że jedynie 13 proc. z nas o swoje zdrowie dba w stopniu bardzo dobrym. Stanowczo za rzadko się badamy, a w szczególności dotyczy to zagrożeń ze strony nowotworów.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet, a w ostatnim czasie USG piersi wykonało tylko 6 proc. kobiet z przedziału 18 – 24 lat, 15 proc. 25-34-latek i 20 proc. kobiet powyżej 35. roku życia. Tylko 17 proc. dorosłych Polek wykonało USG piersi w ostatnim roku, a nigdy w życiu nie robiła tego badania aż połowa ankietowanych. Samobadanie piersi regularnie, czyli co najmniej raz w miesiącu, wykonuje zaledwie co czwarta kobieta.

Wśród mężczyzn największe żniwo zbiera nowotwór gruczołu krokowego (wg danych z 2017 roku). Niestety, badanie prostaty w ciągu minionych 12 miesięcy – jak wynika z Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 – wykonało zaledwie 24 proc. mężczyzn w wieku 55- 64 lat i 40 proc. w grupie 65+. Nigdy tego badania nie zrobiło aż 41 proc. mężczyzn w wieku 55- 64 lat i 22 proc. mężczyzn po 65. roku życia. Badania stężenia PSA (które ułatwia wczesne wykrycie raka prostaty) nigdy nie wykonało aż 35 proc. mężczyzn w wieku 55-64 lat i 19 proc. mężczyzn po 65. roku życia.

Adrian Dąbek, Medonet.pl